איטום מרתף הבית

איטום מרתף

איטום מרתף הבית הוא אחד השלבים הראשוניים והחשובים ביותר בתהליך הבנייה. בשל היותו ממוקם מתחת לפני הקרקע, המרתף נמצא במגע תמידי עם מים ורטיבות הנמצאים באופן טבעי בקרקע, כמו מי נגר, מי תהום או מים ממערכת הניקוז, ועל כן חשוף דרך קבע לאיום של חדירת מים למרתף דרך קירותיו ורצפתו.

בשל כך, חשוב שתהליך האיטום של המרתף, המתבצע בראשית תהליך הבניה, יהיה איטום מוקפד ומקצועי, כך שהמרתף יזכה להגנה הראויה לו מפני חדירת מים.

נזקי מים פוטנציאליים במרתפי בתים

באם התבצע בבית איטום מרתף לקוי, חשוף המרתף לשלל נזקים הנגרמים בשל חדירת מים ולחות לקירות ורצפת המרתף, בהם: הצפות, הופעת עובש, טחב ופטריות, קילופי צבע וטיח, נפילת אריחים, סדקים בקירות ועוד. במקרים חמורים יותר עשויות להיפגע גם תשתיות החשמל הנמצאות בקירות המרתף.

חשוב לדעת כי מעבר לנזק האסתטי וחוסר הנוחות, מים החודרים לקירות המרתף עשויים לפגוע cחוזקו של המבנה ולגרום לסכנה בטיחותית של ממש: הנוזלים הבאים במגע עם הבטון מאיצים את תהליך ההזדקנות וההתבלות שלו, והמים גם גורמים ליצירת חלודה והתפוררות של יסודות הברזל בבטון. כל אלו יחד פוגעים בחוזקו וביציבותו של המבנה כולו.

את הנזקים הנגרמים בשל איטום מרתף לקוי קשה מאוד לתקן והפתרונות הקיימים כיום הם מורכבים ויקרים מאוד, על כן אסור להקל ראש בשלב חשוב זה, ולהשקיע את מיטב המשאבים בביצוע עבודות איטום איכותיות.

שלבי איטום מרתף

כאמור, איטום מרתף הבית מתרחש כבר בשלבי הבניה המוקדמים, לצד הנחת היסודות של המבנה. מטרת איטום זה, הנקרא גם איטום מרתף חיצוני או חיובי, היא למנוע חדירת מים ולחות לקירות ורצפת המרתף, וכן יצירת בידוד תרמי למרתף, וזאת תוך התייחסות לסוג הקרקע, בחירת חומרי איטום מתאימים וטיפול נכון במערכת הניקוז של המבנה.

תהליך איטום מרתף מתרחש בכמה שלבים ונעשה בו שימוש בסוגים שונים של חומרי איטום, בטכניקות שונות:

הנחת יריעות איטום ביטומניות תחת רצפת המרתף, שימוש ביריעות HDPE לאיטום קירות המבנה, הנחת לוחות קלקר לצורך יצירת בידוד על קירות המבנה, התקנת יריעות ניקוז בקרקעית המבנה, התזה ומריחה של חומרי איטום ביטומניים או צמנטיים על קירות המבנה ונקודות החיבור ועוד.

כדי שתהליך האיטום יהיה מוצלח יש להקפיד על כמה עקרונות חשובים במהלך העבודה, בהם: הקפדה על עבודה עם משטחים יבשים ונקיים משמן אבק או לכלוך, עבודה עם תשתית חלקה בלבד, ללא בליטות או חוטי ברזל בולטים, טיפול בחורים או כיסי אוויר באמצעות חומרי מילוי מתאימים ועוד. כל זאת כדי לוודא שהעבודה מתבצעת כהלכה והאיטום יחזיק מעמד גם לאחר כיסוי המרתף באדמה.

עבודות איטום מרתף הן מורכבות ומצריכות ידע מקצועי, ניסיון והקפדה מוחלטת על הפרטים. חשוב שהעבודה תתבצע על ידי קבלני איטום מקצועיים ומנוסים בלבד, העושים שימוש בחומרי האיטום האיכותיים ביותר הקיימים היום בשוק, אם רוצים להינות ממרתף נקי, בטיחותי ומוגן מנזילות ומחדירות מים למשך שנים רבות.